Rukomet

Nedelja, 20.11.2022.

21:57

Norveškoj skandinavski derbi – i nova titula prvaka Evrope!

Rukometašice Norveške, aktuelne svetske šampionke, odbranile su evropsku titulu u Ljubljani.

Izvor: MT

Autor: MT

One su u skandinavskom derbiju savladale Dansku rezultatom 27:25, te joj se usput revanširale za poraz od pre nekoliko dana u grupnoj fazi.

Norveška je u dvorani "Stožice" stigla do devete titule prvaka starog kontinenta zahvaljujući nesalomivom duhu, koji je proizveo preokret.

Norveškoj je ovo 13. odličje na evropskim prvenstvima u 15 nastupa, dok je Danskoj ovo ukupno šesto, prvo od srebra u Mađarskoj 2004. godine.

Dankinje su konstantno bile u vođstvu, od početka utakmice – sve do 54. minuta.

Ta prednost najviše je išla do +5 u prvom poluvremenu, dok su u nastavku sve vreme bile na distanci od 2-3 gola.

Ipak, Norveška je pokazala šampionski DNK, malo po malo topila prednost i na oko šest minuta pre kraja prvi put preuzela vođstvo.

Usledila je dramatična završnica, viđene su i neke greške usled nervoze, a Norvežanke su u 58. minutu stekle i +2, prvi put na meču.

Tu razliku nisu ispustile, a golom Oftedal u poslednjem minutu potvrdile trijumf za novu evropsku titulu.

Najzaslužnija za preokret bila je Merk sa osam golova. Četiri je dala Breistol, a po tri Reistad, Oftedal, Erdal i Ingstad.

Kod Danske najviše golova postigla je Burgard, šest, Fris je dodala pet, a Hojlund i Jensen Ostergard po tri.

Podsetimo, bronza je pripala Crnoj Gori, koja je posle produžetaka savladala Francusku rezultatom 27:25.