SP, 1/4 finale: SAD – Srbija 88:55

Ženska košarkaša reprezentacija Srbije izgubila je od Sjedinjenih Američkih Država (88:55) u četvrtfinalu Svetskog prvenstva u Sidneju.

Dobro došli!
Zajedno ćemo ispratiti četvrtfinalni meč Svetskog prvenstva između Sjedinjenih Američkih Država i Srbije.

Utakmica je na programu u "Qudos Bank Areni" u Sidneju.
KRAJ – PORAZ SRBIJE
37' Srbija pred ubedljivim porazom
Amerikanke su bile blizu novog maksimalnog vođstva, ali je Raca pogodila trojku, 82:52.

Surove su Amerikanke, vratile su trojku, 85:52. A onda još jedna trojka i najveće vođstvo do sada, 88:52.
34' Kapitenka se upisala
Prvi poeni kapitenke Tine Krajišnik. Ujedno i prvi koš za Srbiju u poslednjem kvartalu, 74:42.

Nerealizovan napad SAD, a onda i Anderson postiže poene uz faul, 74:42.

Serija Srbije 6:0, poene je postigla i Čađo, 74:44.
33' Jonesku odlična
Zamenila je Leni i onda ubacila dva penala, ali i trojku, 74:40.
32' Amerikanka ostla da leži
Jedna trjka Amerike u prva dva minuta poslednjeg kvartala, a onda i nezgodan pad Leni na parket.
KRAJ III ČETVRTINE
Crna serija Srbije nastavljena je i na startu drugog poluvremena, a naše košarkašice nisu postigle koš ukupno osam minuta.

U tim momentima, Amerikanke su igrale rasterećeno, maltene u svakom napadu šutirale trojku, da bi upravo na taj način Ivon Anderson prekinula post našeg nacionalnog tima.

Usledili su nerealizovani napadi na obe strane, da bi dobra sekvenca Srbije, u vidu dva realizovana poseda, naterala selektoru SAD na tajm-aut.

Urodio je plodom, pošto su Lejni i Plam pogodile trojke i donele novu maksimalnu prednost svojoj ekipi pred poslednjih 10 minuta, 66:40.
28' Post, pa dobra sekvenca Srbije
Dva minuta niko nije dao koš, a crnu seriju prekida Saša Čađo, dvojkom, 60:38.

Dugo Srbija nije imala dva uzastopna realizovana napada.

Posle poena Race, selektorka Amerike je bila prinuđena na tajm-aut, 60:40.
Konačno poeni Srbije
Posle osam minuta posta, Srbija je stigla do poena. Trojka Anderson, 58:36.
25' Amerikanke opuštene
Amerikanke igraju rasterećeno, šutiraju trojke maltene u svakom napadu. Sada je Vilson pogodila 2+1, 57:33.

Tajm-aut Marine Maljković.
24' Veliki problemi Srbije u napadu
Srbija gotovo osam minuta, računajući i prvo poluvreme, nije postigla koš, 55:33.
22' Serija Amerike se nastavlja
Nastavlja se serija Amerike od 15:0. Trojka Čelsi Grej, 53:33.
Počelo drugo poluvreme
Razlika od +17 nije realan pokazatelj onoga što smo gledali u prvom poluvremenu.

Može li Srbija da meč učini zanimljivijim?
POLUVREME
Srbija je bila jako dobra u prvom delu prve četvrtine, da bi Amerika potom trojkama stekla prednost.

Druga četvrtina je u potpunosti pripala rivalka, koje su dosta izlazile na liniju za slobodna bacanja.

Dosta im je pomogla i smušenost Srbije u napadu. Nismo postigli koš u poslednja tri i po minuta poluvremena.

Najefikasnija kod Amerikanki je Alisa Tomas sa 13 poena, dok je sa devet, kod nas najbolja Jovana Nogić. Mina Đorđević i Ivon Anderson su ubacile po poen manje.
18' Muči se Srbija u ovim momentima
Protekli minut doneo nam je samo poene Đorđevićeve, da bi nakon druge lične Anderson, Kali Kuper je morala da izađe napolje.

Umesto nje, penale je realizovala Kelsi Plum, 40:33.

Loš napad Srbije, a onda i brza kontra Amerike preko Vilson, 42:33.
16' Sjajna Nogićeva, pa penali SAD
Jovana Nogić je ubacila treću trojku i to uz faul 35:30. Ubacila je i dodatno bacanje, 35:31.

Ejža Vilson je dobila dva "poklonjena" penala posle odluke sudija i pogodila ih, 37:31.

Loš napad Srbije, a onda i novi poeni Amerike sa linije za slobodna bacanja. Ovoga puta je polovično uspešna bila Tomas, 38:31.

FIBA
14' Amerika ne može da se "odlepi"
Posle nekoliko loših napada sa obe strane, Vilson ubacuje horog, ali joj na drugoj strani prodorom po čeonoj liniji uzvraća Zec, 33:27.

Alisa Tomas je zaradila dva penala i oba iz realizovala, 35:27.
12' Srbija je i dalje tu
Amerika je dobro otvorila drugi kvartal, sa koševima Tomas i Džons, 29:23.

Nakon brzopletog napada i pokušaja Amerikanki, prve poene za naš tim u ovoj četvrtini ubacila je Ivon Anderson posle prodora, 29:25.
KRAJ I ČETVRTINE
Srbija pruža dobar otpor favorizovanoj Americi, ali posle prve četvrtine gubi 25:23.

U više navrata je imala vođstvo, ali su Amerikanke sa nekoliko trojki preokrenule.
Tajm-aut Marine Maljković
Do kraja prve četvrtine je ostalo malo više od dva minuta.

Amerika vodi 18:15.
8' Srbija se dobro drži
Alisa Tomas je realizovala dva penala posle faula Dragane Stanković, da bi nakon toga dvojku pogodila Koper, 18:13.

Težak horog je potom ubacila Đođevićeva, 18:15.
6' Klackalica
Serija Amerikanki od 5:0. Čelsi Grej je ubacila dvojku, pa trojku, 12:11.

Stankovićeva je uzvratila sa poludistance, da bi Plam produžila rezultatsku klackalicu, 14:13.
4' Srbija nastavlja sa dobrom igrom
Posle faula Krajišnik, Vilson je ubacila dva slobodna bacanja, 7:6.

Na drugoj strani je isto učinila i Ivon Anderson, 7:8.

U međuvremenu je trojku ubacila Jovana Nogić, 7:11.
2' Brzo se igra
Srbija je sasvim solidno otvorila meč protiv Amerikanki, a nakon trojke rivalki, iz reketa je pogodila Krajišnik, 5:6.
Utakmica je počela!
Prvi napad je imala Amerika, ali je prvi koš postigla Srbija preko Nogićeve, 0:2.
Himne, pa meč
Najpre "Bože pravde"...
Amerika na Mundobasketu
Aktuelne svetske i olimpijske šampionke grupu A su završile sa maksimalnim učinkom od pet pobeda i nula poraza.

Redom su pobeđivale Belgiju (87:72), Portoriko (106:42), Kinu (77:63), Južnu Koreju (145:69) i BiH (121:59).
Srbija vs Amerika
U novijoj istoriji, dve reprezentacije su se sastajale četiri puta i u isto toliko navrata slavile su Amerikanke.

Najpre je na Svetskom prvenstvu 2014. SAD slavio 94:74, da bi najubedljivije bile dve godine kasnije na Igrama u Riju (110:84).

Amerikanke su potom 2020. u kvalifikacijama za Tokio pobedile 88:69, da bi isto učinile i na samim Igrama, u polufinalu, kada je bilo 79:59.