18. kolo: Makabi – Partizan 90:81

Košarkaši Partizana poraženi su od Makabija rezultatom 90:81 u 18. kolu Evrolige.

(24:13, 22:26, 18:14, 26:28)
  MTA   PAR
  90 : 81
K R A J
Partizan je poražen u Tel Avivu, Makabi je bio bolji i sa 9 razlike odneo trijumf u međusobnom okršaju
40' Poslednji minut
Partizan poentira preko Ledeja, 86:79, bore se crno-beli

Lorenzo Braun poentira za dva, jako bitni poeni za Makabi, 88:79

Čelendž. Obradović smatra da je neko od igrača Makabija povukao obruč kada je zaustavljena igra, ukoliko je u pravu to su dva poena za crno-bele.

Nakon toga je došlo do verbalnog okršaja Bonzija Kolsona i Kevina Pantera, pa su obojica "nagrađena" po tehničkom greškom

15 sekundi pre kraja, koš nije priznat, a lopta je za Makabi, Braun izvlači dva slobodna bacanja i pogađa oba, da bi Avramović potom poentirao 90:81 i to je kraj.
39' Panter za tri!
Uspeo je Partizan da se odbrani pa da Kevin Panter trojkom donese 83:77, a onda Panter krade loptu Braunu.

Taj posed je loše završen i Panter šutira nerezonski sa velike udaljenosti, promašuje, pa Džon Dibartolomeo trojku iz levog kornera 86:77
37' Kraj za Boldvina
Vejd Boldvin je udario Pantera na šutu, a on pogodio uz faul 80:74
36' Makabi u bonusu
Vejd Boldvin loše šutira, 0 od 7 za tri poena, a povrh toga je naprvio i četvrti faul dok je Makabi u bonusu pa Kevin Panter sa linije za slobodna bacanja vraća jednocifreni zaostatak Partizanu, 77:69

Potom odlična odbrana i Zek Ledej preko Brauna poentira za 77:71 da bi Lorenzo vratio preko Ledeja trojkom, 80:71
35' Tajm-aut Makabi
Morao je Oded Kataš da pozove tajm-aut nakon ove fantastične role Alekse Avramovića! Devet njegovih vezanih poena za 73:67 i Partizan je ponovo u igri.

Odlično je igrana i odbrana u ovim momentima, gde je gužvom u reketu i iznad reketa sprečen prodor i poeni sa zicera
33' Avramović pod faulom
Budi se Partizan, odlično je ovu deonicu otvorio Avramović i došao do još lakih poena. Posle četiri brza je sada pogodio sa polu distance uz faul, 71:63
31' Počela je 4. četvrtina
Odmah Aleksa Avramović pogađa uz fau, 64:56

Potom Sorkin poentira u reketu, 66:56

Avramović! Opet koristi zonu koja je preširoko stala i rupa u reketu je donela lake poene, a Adams uspeva preko ruke Lesora da pogodi za tri 69:58

Tek četvrta trojka za Makabi večeras, a Kevin Panter rešava skraćeni korner 69:60
30' Poslednji minut
Kako je ovo bila čudna završnica četvrtine. Makabi greši, promašuje i onda gubi loptu pa Trifuvnović u kontri dobija rampu od Koena!

Makabi sve promašuje na šutu za tri poena, a Partizan gubi još jednu loptu. Mnogo loša sekvenca Danila Anđušića tri izgubljene lopte i faul u napadu
27' Partizan opet na jednocifrenom zaostatku
Nekako se Partizan odbranio da bi Dante Egzum iznudio još slobodnih bacanja i pogodio za 58:50

Potom prima lake poene u reketu, a onda Partizan dolazi do nove trojke preko Egzuma, 60:53
25' Loš faul
Džerel Martin je pobegao Ledeju koji ga nije zaustavio, a dozvolio lak koš i uz to napravio faul. 53:43 i Makabi je opet na +10

Dante Egzum izvlači faul i dva slobodna bacanja, 53:45

Potom loš šut Makabija i promašaj pa novi ofanzivni skok i onda Džerel Martin pogađa trojku, 56:45
23' Opet konfuzija
Dosta čudna igra Partizana večeras, sada je Avramović naivno poslao pas u reket i Bonzi Kolson to dugim rukama presekao, ali se i on spetljao i lopta mu ispala iz ruku pa je u tranziciji uspeo da je iščačka Avramović da bi je brzo vratio Makabiju koji je promašio šut za 2 preko Niba, a Lesor uhvatio skok.

Na drugoj strani opet Alvramović šalje pas iz skoka u ruke defanzivaca Makabija. Deveta izgubljena lopta Partizana. 50:42
21' Počela je treća četvrtina
Sjajno otvaranje, odmah trojka Alekse Avramovića! 46:42

Potom Lorenzo Braun preko Uroša Trifunovića pogađa, 48:42
20' Poslednji minut
Čudna sekvenca i težak šut koji opgađa Zek Ledej za 46:39.

Braun iz skraćenog levog kornera promašuje za dva i to je sve u prvom poluvremenu
19' Muče se crno-beli
Ni u kontri nema lakih poena za Partizan pošto je Džejk Koen izblokirao Zeka Ledeja i bila je to "brutalna" rampa. Potom se Partizan odbranio pa poentirao posle dva ofanzivna skoka, a onda Avramović naivno pravi faul za dva bacanja i 45:35 vodi Makabi

Matijas Lesor potom ponovo pronalazi rupu u odbrani, novi slip na piku i novi laki poeni za Lesora, 45:37

Photo by Srdjan Stevanovic/Starsport.rs
17' Partizan ispunio bonus
Ovom ličnom greškom Dantea Egzuma nakon postavljanja za faul u napadu je Partizan ispunio bonus, ali Makabi nije uspeo da kazni i poentira da bi Papapetru napravio grešku u koracima.

Partizan već ima šest izgubljenih lopti...

16' Kolson "ubija" Partizan
Već 14 poena je ubacio Bonzi Kolson i on pravi velike probleme Partizanu. Kevin Panter pogađa na drugoj strani za crno-bele, a sada se upisao i Lesor posle odlične akcije i slipa u piku, da bi Džejk Koen takođe pogodio 41:31
14' Panter za tri!
Sa preko osam metara pogađa trojku Panter! Zona 2-3 koju Makabi igra večeras i te kako daje rezultate i otežava Partizanu sve, a u poslednjim sekundama poseda je Panter pogodio za tri, 33:24

Onda na drugoj strani Makabi lako pogađa, da bi Egzum promašio, pa sledi sjajna odbrana Lesora i trojka u tranziciji Uroša Trifunovuića, 35:27
13' Koliko može Partizan?
Problema ima i to je evidentno, a sada su krenuli propusti i u odbrani. Pad koncentracije na trenutak otvorio je put Lorenzu Braunu za lake poene. Na drugoj strani je Ledej uspeo da izvuče ličnu grešku i dva slobodna bacanja, a razlika je i dalje visoka u korist Makabija, 30:21
11' Adams, pa Panter
Pogodio je Adams dugu dvojku preko Kevina Pantera na startu druge četvrtine, a kapiten Partizana mu odmah vraća trojkom na drugoj strani. Partizan i dalje ubedljivo gubi, 26:16
10' Poslednji minut
Košem Dantea Egzuma iz teške pozicije je Partizan smanjio na 22:13, da bi Martin lako pogodio iz skraćenog kornera na šta se nadovezuje izgubljena lopta Dantea Egzuma.

Ipak, Anđušić pravi pametan faul, drugi timski i time sprečava tranziciju i l lake poene, 24:13
9' Čudna četvrtina
Partizan ne blista u Tel Avivu, a tome je kumovala i jedna loša sudijska odluka gde je umesto faula nad Lesorom dosuđen aut iz koga je Partizan primio koš.

Trenutno je 22:9 uz "milion" grešaka pre svega u napadu. Sada je Kevin Panter fauliran i sa linije za slobodna bacanja doneo 22:11
6' Košmar Partizana
Nakon poena Džejmsa Nanelija usledile su dve vezane trojke Bonzija Kolsona iz levog kornera, da bi Lesor sa linije za slobodna bacanja pogodio jedno, 18:5
5' Napokon
Evo prvih poena Partizana. Promašio je Smailagić šut za tri poena, pa Zek Ledej uhvatio ofanzivni skok i upisao prve poene za crno-beli sastav, 12:2

Potom Papapetru krade loptu i povlači tranziciju, a lake poene sprečava Koen i odmah pravi faul.

4' Loš start Partizana
Nekoliko loših poseda za Partizan i ne baš dobrih rešenja u ofanzivi doneli su Makabiju šansu da četiri puta već poentira i povede 8:0 na startu susreta.
2' Braun kažnjava Partizan
Dva propuštena poseda crno-belih kažnjena su sada košem Lorenza Brauna za dobar start Makabija, 4:0
1' Počela je utakmica
Prvi posed je za Partizan, promašuje to Papapetru i ofanzivni skok hvata Smailagić pa gubi loptu. Na drugoj strani Nibo promašuje, Smailagiću ispada lopta i dolazi do Bonzija Kolsona koji poentira za 2:0
Startne petorke:
Partizan: Jam Madar, Džejms Naneli, Janis Papapetru, Zek Ledej, Alen Smailagić

Makabi: Lorenzo Braun, Vejd Boldvin, Bonzi Kolson, Džejk Koen, Džoš Nibo
Utakmica usporo počinje
U toku je predstavljanje timova, pa čekamo objavu startnih petorki i sam start od 20 časova i 5 minuta
Interesantno:
Danilo Anđušić je trenutno najbolji šuter za tri poena u Evroligi sa 53,7%

Vejd Boldvin je najbolji izvođač slobodnih bacanja u Evroligi sa 96,4%

Matijas Lesor je najbolji skakač Evrolige, dok je Lorenzo Braun najbolji asistent, ali ima i najviše izgubljenih lopti.

Lesor je drugi najbolji po indeksu, dok je Braun peti u Evroligi

Photo by Srdjan Stevanovic/Starsport
Bonzi Kolson
Igramo veoma dobro kod kuæe, tu je naša hemija na najvišem nivou. Moramo da nastavimo da radimo sve dobre stvari koje smo do sada radili, da igramo pametno u napadu, da zaustavljamo protivnika u odbrani i igramo našu košarku. Moramo da nastavimo da gradimo ono što smo izgradili na našem terenu u prvom delu sezone. Ima mnogo utakmica, treba iæi korak po korak i Partizan je naš glavni fokus sada

EPA-EFE/GEORGIA PANAGOPOULOU
Oded Kataš
Posle teškog poraza od Real Madrida želimo da se vratimo, da zaboravimo tu utakmicu i nauèimo iz grešaka. Ipak, biæe ovo teška utakmica jer je Partizan bolji nego prošli put kada smo igrali protiv njih. Imaju èetiri vezane pobede u Evroligi i trener Obradoviæ ume da natera tim da napreduje tokom sezone. Igraju veoma intenzivno na obe strane i moramo da budemo fokusirani, usporimo ih i preuzmemo kontrolu
Međusobni skor
Partizan i Makabi su do sada odigrali 13 utakmica (meri se moderna Evroliga, dakle od 2000. godine do danas) i Partizan je slavio sedam puta, a Makabi šest.

Crno-beli su u Areni pobedili Makabi rezultatom 96:88.

Prethodni duel u regularnom delu sezone u Menori je odigran 27. oktobra 2011. godine i Partizan je tada poražen rezultatom 70:66
Malo statistike
Makabi postiže oko 80 poena po meču, dok primaju 81,6 poena u proseku. Partizan prima 84,9 poena prosečno, a postiže 84,5 poena.

"Ponos Izraela" je peta najbolja skakačka ekipa u Evroligi ove sezone, dok su po ofanzivnom skoku najbolji u elitnom takmičenju, a crno-beli su najlošija skakačka ekipa pa će o tome morati da vode računa.

U prvoj četvrtini je Partizan do sada bio među najboljima u takmičenju, dok su u drugoj i trećoj bili loši, pa se opet podignu u četvrtoj.

Što se Makabija tiče, oni su kroz sezonu slabije odigrali u prvoj četvrtini, drugoj malo bolji, ali opet među lošijima, da bi se prilagodili u trećoj i u četvrtoj lomili protivnike.

Ove sezone imaju samo jedan poraz kod kuće, onaj od Barselone, ali je sve moglo biti drugačije da su u prvom kolu izgubili od Žalgirisa u Menori.

Partizan je pobedio dva meča i izgubio šest kao gost pa ćemo videti da li će posle trijumfa nad Panatinaikosom i Fenerbahčeom treći trijumf u gostima doći nad Makabijem ili će to morati da sačeka.

Zek Ledej
Kao i uvek do sada, moramo da igramo snažno, koncentrisano i sprovedemo plan koji je trener pripremio. Naš prošli duel je bio pre mnogo vremena. Za nas je i juèerašnji dan bio odavno. Moramo da prilazimo obavezama utakmicu po utakmicu i da gledamo samo ispred sebe
Željko Obradović
Poèinje drugi deo Evrolige. Veoma nezgodno gostovanje ako se uzme u obzir kako Makabi igra kod kuæe. Dosad su izgubili samo jednu utakmicu. Sve ono što je Makabi krasilo godinama, krasi ga i sada - igra u tranziciji, agresivna odbrana, šutevi za tri poena, skok u napadu, promene u odbrani... Sve to smo prièali i analizirali pred prvi duel sa njima, tako da velikih promena u tom smislu nema. Koncentracija mora da bude na maksimumu, ako želimo da odigramo dobru utakmicu
Dobrodošli
Zajedno ćemo pratiti meč Partizana i Makabija koji kreće u 20 časova i 5 minuta u Tel Avivu