13. kolo: Crvena zvezda – Žalgiris 77:73

Košarkaši Crvene zvezde savladali su Žalgiris rezultatom 77:73 u 13. kolu Evrolige.

Dobro došli
Zajedno ćemo pratiti meč između Crvene zvezde i Žalgirisa u 12. kolu Evrolige.

Meč koji počinje u 19 časova pratite putem našeg bloga.
Kraj – 77:73
Zvezda je slavila i upisala šestu pobedu u nizu u Evroligi, odnosno desetu u svim takmičenjima.
10‘ Vildosa pogađa oba slobodna bacanja – 77:73
Četiri sekunde do kraja.
"Argentina, Argentina!"
Čuje se sa tribina "Pionira". Uskoro se i zvanični spiker javio i saopštio da "gaučosi" vode na poluvremenu protiv Hrvatske rezultatom 2:0.
10‘ Poslednji minut – 75:73
Vodi Zvezda i ima napad.
7‘ Šta radi Luka Vildosa?!?!
Trojka iz ogromne udaljenosti.

"Tango argentino" ponovo briljira. Vodi Zvezda 74:71, ekstaza u "Pioniru".
6‘ Vildoooosaaaaa!
Kakvog košarkaša Zvezda ima u svojim redovima.

Imala je Zvezda napad za vođstvo i prokockala ga je, ali na njihovu sreću loše je i protivnik reagovao. Lopta je stigla do Vildose, nije sat resetovan i ovaj iz neverovatne pozicije u korenru pogađa.

Nije ni tu stao, pa mu je nekoliko sekunda kasnije Hejs dao loptu u ruke, a Vildosa koristi taj poklon.

Vodi Zvezda – 71:68.
4‘ Ne može da uđe svaki šut uz zvuk sirene – 65:66
Presporo se kreće lopta u napadima Zvezde, što za posledicu ima šuteve iz neizgrađenih pozicija.

Malopre je Vildosa imao takvu situaciju i pogodio, a onda je u narednom napadu uvalio "vruć krompir" Nedoviću koji je preko ramena morao da šutira.
2‘ Trojka!
Pogađa je Stefan Marković za novo vođstvo Zvezde – 62:61.

Posle sjajnog doprinosa u odbrani, sada blista i u napadu.
1‘ Preokret!
Iz prve akcije probija Nemanja Nedovć i pogađa uz faul. Napokon je lopta ušla u jednoj od takvih situacija,

Realizovao je i slobodno bacanje – 59:58.
1‘ Krećemo u poslednjih 10 minuta
Prvi napad će imati Zvezda.
Kraj treće deonice – 56:58
Neizvestan meč u "Pioniru". Ostalo je još 10 minuta.
Sudije nisu dozvolile Nedoviću da uđe u igru
Nova ukradena lopta za Stefana Markovića, pa faul nad njim.

Pokušao je Ivanović da uvede Nedovića umesto Lazića pred naredni napad, ali sudije nakon dugog većanja to nisu dozvolile. Nije poznato zašto.

Srdjan Stevanovic/Starsport.rs
10‘ Dobriiiiiić!
Trojka na isteku napada nakon sjajne akcije Zvezde.

Ulazimo u poslednji minut trećeg dela, Žalgiris vodi – 55:57.
7‘ Nedović "budi" Zvezdu
Rasla je prednost Žalgirisa sve do plus devet i kada se činilo da će biti ponovo dvocifrena – Nedović je pogodio trojku.

U narednom napadu Žalgirisa je Stefan Marković oduzeo loptu, pa će Zvezda ponovo imati priliku za hvatanje priključka – 48:54.
6‘ Sekvenca za zaborav Martina – 45:50
Kinan Evans je bez ikakvog razloga napravio faul nad Martinov. Njegov treći zbog čega je zauzeo mesto na klupi.

Centar Zvezde ne samo da je promašio oba slobodna bacanja, već je i u nastavku akcije izblokiran.

4‘ Nedović!
Ne ide šut za tri nikako, ali kada je najpotrebnije – pogađa!

Poništava Gedraitisovu trojku i vraća zaostatak na dva poena – 42:44.
2‘ Prikrada se Vildosa – 39:41
Druga ukradena lopta za argentinskog plejmejkera i onda laki poeni, baš kao u prvom poluvremenu.

Smanjuje zaostatak na dva poena, ima 12 poena za sada.
1‘ Počinje drugo poluvreme
Prvi poeni za Šmitsa – 36:39.
Poluvreme – 36:37
Crveno-beli odlaze na pauzu sa minimalnim zaostatkom.

S obzirom na to da su bili u zaostatku čitavo poluvreme, pa i gubili sa dvocifrenom razlikom – ovo je premija.
7‘ Preokret!
Vodi Zvezda, po prvi put od početka utakmice.

Oba puta je sa linije za slobodna bacanja bio precizan fenomenalni Stefan Lazarević – 34:33.

Serija Zvezde 9:0.

7‘ Ide trojka!
Fenomenalna rola Stefana Lazarevića. Dodao je Vildosa do srpskog košarkaša, a ovaj pogađa iza linije 6,75.

Sada je razlika samo jedan posed – 32:33.
6‘ Vildosaaaaa!
Evo ga Argentinac. Trojka, pa laki poeni iz kontre. Pet poena u nizu Zvezdinog plejmejkera.

Zaostatak je samo četiri poena na isto toliko minuta do kraja prvog poluvremena – 29:33.
5‘ Taman kad uhvate priključak...
Stefan Lazarević je izborio 2+1, realizovao dodatno slobodno bacanje i smanjio zaostatak na -3.

Očekivali se da će Zvezda nastaviti u tom ritmu, ali brzi poeni Evansa i Ulanovasa su odveli meč u suprotnom pravcu.
2‘ Kreće šou – 19:25
"Rafalna" paljba na obe strane.

Sve je inicirao Nemanja Nedović sjajnim prodorom, ali je Lukošijunas utišao "Pionir" novom trojkom. Na njegovu žalost nije i Luku Vildosu koji uzvraća istom merom. Izgleda da Argentinac želi da završi meč u regularnih 40 minuta. Žuri mu se na drugo poluvreme polufinala Svetskog prvenstva.
1‘ Počinje druga četvrtina
Prvi napad za Žalgiris.
Kraj prve deonice – 14:22
Za kraj Nemanja Nedović postiže oba slobodna bacanja. Tek toliko da se na pauzu ne ode sa dvocifrenim zaostatkom.
10‘ Kratko je trajala Zvezdina inicijativa – 12:22
Karolis Lukošijunas pogađa trojku i vraća dvocifrenu prednost svom timu.

9‘ Budi se Zvezda – 12:17
Brzi poeni Ognjena Dobrića praćeni trojkom Bena Bentila i prednost protivnika je prepolovljena.

Mora Zvezda na ovom talasu da nastavi.
6‘ Prva dvocifrena prednost – 5:15
Nakon tajm-auta Duška Ivanovića, Ulanovas kompletira sa linije za slobodna bacanja 2+1 i tako donosi gostima iz Litvanije prvu dvocifrenu prednost.

Evans i Ulanovas su postigli gotovo sve poene svoje ekipe.
6‘ Evans razbija Zvezdu – 5:12
Moraće Ivanović radikalno da menja pristup na ovom meču, previše lakih poena za protivnika.

Najviše ih koristi za sada Kinan Evans koji je pogodio još jednu trojku, a onda iz kontre poentirao još jednom. Za sada je najefikasniji sa osam poena.
Sjajna atmosfera na tribinama, podrška i za Vildosu
Neće moći Argentinac da gleda meč svoje reprezentacije, barem prvo poluvreme, protiv Hrvatske u polufinalu Svetskog prvenstva.

2022 Srdjan Stevanovic/Starsport.rs

4‘ Lazić usamljen – 5:7
Čini se da je kapiten Zvezde jedini na visini zadatka.

Poveo je Žalgiris sa 2:7 nakon trojke Kinana Evansa, ali istom merom na suprotnom kraju već u narednom napadu vraća Lazić.
3‘ Problem u organizaciji napada Zvezde – 2:4
Tri izgubljene lopte crveno-belih kažnjavaju protivnici koji dolaze do preokreta.

Laki poeni za Hejsa i Ulanovasa.
1‘ Uporan Lazić od starta – 2:0
Kapiten Zvezde "krade" loptu i završava sam na polaganju u napadu.

Prvi poeni na meču i prvo vođstvo crveno-belih.
1‘ Krećemo
Kuzmić viši u podbacivanju. Prvi napad za Zvezdu.
Igrači su na parketu
Manje od pola sata je ostalo do početka.

Igrači Zvezde su dočekani aplauzom, protivnik zvižducima. Pamte navijači crveno-belih dešavanja iz Kaunasa prošle sezone.

Poslednje zagrevanje, pa sledi početak meča.
Više o usponu Zvezde čitajte u tekstu našeg Stefana Nikolića
* Renesansa

Grafika: SofaScore
Kazis Maksvitis, trener Žalgirisa
“Crvena zvezda je dobila poslednjih pet meèeva u Evroligi. Promena trenera im je donela samopouzdanje, èvrstinu i uspeh. U ovom trenutku igraju mnogo agresivnije nego na poèetku sezone. Sigurno æe biti nezgodno igrati u ‘Pioniru’ ako znamo kakav ambijent nas èeka. Idemo teškom protivniku na noge, a usput smo i ranjeni.”
Trenutno stanje na tabeli
Duško Ivanović, trener Zvezde
"Žalgiris je jedna od najtvrðih ekipa u Evroligi. Igraju zaista snažno, dobru odbranu i stalno su u kontaktu. Dobri su u tranziciji i kontranapadu. Nikada se ne predaju, vrlo teška ekipa za igranje. Niko ne razmišlja šta je bilo juèe, toliko je utakmica."
 14:22, 22:15, 20:21, 21:15