5. kolo: Partizan – Žalgiris 87:76

Košarkaši Partizana pobedili su Žalgiris na domaćem parketu rezultatom 87:76, u petom kolu Evrolige.

20:22, 24:14, 16:21, 27:19
  PAR   ŽAL
  87 : 76
Statistika utakmice

Izjava Kevina Pantera
"Svaki put kad pobedniko kod kuće osećaj je dobar. Uspeli smo da zatvorimo gustu utakmicu i jako sam srećan zbog toga. Do sada nismo zatvarli dobro utakmice, ali sada jesmo. Bilo je teško, uvek će biti uspona i padova, a mi moramo da radimo na tome da radimo na tome. Pogodili smo kad je trebalo, bili smo pametni".
Izjava Obradovića
"Bilo je dosta uspona i padova u drugom poluvremenu. Krenuli smo da igramo sporo, napad je bio problem, nismo prepoznali njihovu svič odbranu, a onda smo na kraju bili sjajni i čestitam našim igračima i sjajnim ljudima koji nas podržavaju. Takođe, Žalgiris je igrao jako dobro".
Kraj
Druga pobeda Partizana u Evroligi!
39' To je to?
Brzi faul Partizana, ali samo 1/2 od Ulanovasa sa penala, što ne čini Madar na drugoj strani. Precizan je Izraelac za 80:71, a zatim koristi haotičnost u redovima gostiju Lesor.

Ide trojka Brazdeikisa, ali je na minut do kraja ogromnih 82:74.
38' Egzum na iskustvo
Fantastična timska odbrana Partizana u kojoj je svaka rotacija pokrivena, pa je Kevano promašio težak šut, a onda Egzum posle rolinga iznuđuje faul Evansa.

Tajm-aut za goste na 2.09 do kraja utakmice, a onda 2/2 Australijanca sa penala, 78:70
37' Slamka spasa za Žalgiris
Pogađa Kevano 2+1, a Lesor zatim iznuđuje četvrti faul večeras i ponovo ne promašuje sa linije za slobodna bacanja (4/4).

Uprkos dobroj odbrani domaćina, ide trojka Evansa na tačno 3.00 do kraja za 74:70...
36' Panter za +8
Kada treba izmisliti poene, tu je kapiten. Panterov 23 prekida mini-seriju rivala, a Ledej zatim iznuđuje faul u napadu Brazdeikisa koji izlazi iz igre.

Žalgiris je ušao u veliku seriju promašaja koju je uspeo nekako da prekine Hejs sa 1/2 sa bacanja.

Kako igraju gosti u ovim minutima moglo je da bude i ubedljivije, ali je posle 26. poena Pantera na četiri minuta do kraja – 72:64!

Starsport
34' Vraćamo se u egal
Sumnjiv faul Butkevičusa nad Panterom zbog kojeg Maksvitis dobija tehničku, ali Panter ne pogađa bacanje.

Panter zatim poklanja loptu, Kevano se nagrađuje za dobru defanzivnu reakciju, a zatim i Papapetru daje novi posed Litvancima. Kevano pogađa jedno bacanje nakon trećeg faula Ledeja – 65:63.
33' Tajm-aut Maksvitis
Ofanzivni skok Lesora spasao je napad Partizana koji je nakon lepe asistencije Egzuma na kraju realizovao Ledej. Tajm-aut Maksvitisa, 65:60.
32' Panter vratio prednost
Brazdeikis vezuje tri poena i donosi izjednačenje, ali Panter koji igra sa četiri lične poogađa trojku preko Šmitsa (21 poen).

Nema odgovora Šmitsa preko Lesora na drugoj strani, a onda idu izgubljene lopte, prvo Anđušića, a onda Šmitsa – 63:60.
Kraj 3. četvrtine
Požar je ugasio Anđušić novom trojkom, ali je ubrzo stigao odgovor preko Ulanovasa.

Lesor je izmislio poene iznudivši faul Šmitsa i pogodio 2/2, što nije bio slučaj na drugoj strani za Ulanovasa (1/2).

U poslednjem napadu 3/4 za Partizan Egzum je iznudio dva bacanja i pogodio jedno, dok je na drugoj strani Evans promašio trojku.

Partizan je preživeo treću deonicu u kojoj je bio skoro sve vreme bez Pantera koji ima četiri faula, pa je pred poslednjih deset minuta, iako je bilo i +11 – 60:57.
28' Partizan u problemu
Nije pomogao taj-aut crno-belima, štaviše. Serija Žalgirisa se nastavlja preko Butkevičusa i Evansa koji posle dugo, dugo vremena donose izjednačenje (54:54).

Trifunović gubi dve lopte u dva napada, Ledej ne pogađa, a na sreću po domaćina ni Evans drugu u nizu, pa ostaje nerešeno.
27' Brazdeikis prekinuo "ćutanje"
Brazdeikis je bio tih celu utakmicu, a sada sa četiri poena u nizu naterao ŽOC-a na tajm-aut.

Neće biti zadovoljan trener ni organizacijom napada Madara, 54:49.
Lesor večeras
4 poena, 4 skoka, 3 asistencije, 1 ukradena i 3 blokade

Starsport
26' Budi se i Lesor
Novi poeni Šmitsa, a onda sjajna sekvenca Lesora. Poeni, a onda i blokada nad Evansom, njegova treća!

Televizijski tajm-aut na 4.30 do kraja treće deonice, 54:45.
24' Trifunović iz prvog šuta!
Šmits gasi požar trojkom, a Vukčević posle faula beleži i izgubljenu loptu, pa Evans smanjuje sa penala na 49:42.

Promašaje Lesora i Nanelija nije uspeo da kazni Šmits novom trojkom, ali je pogodio jedno bacanje, da bi zatim Trifunović iz prvog šuta pogodio trojku – 52:43.
22' Panterov 4. faul
Panter nastavlja tamo gde je stao i otvara drugo poluvreme trojkom, a posle nekoliko promašaja 1/2 Evansa sa penala.

Naneli i Ledej nisu pogodili po trojku, a crno-beli su ušli u problem jer je raspoloženi kapiten već načinio četvrtu ličnu grešku...

Bol umanjuje Ledej novim poenima, 49:37.
Počelo je drugo poluvreme
Kraj 2. četvrtine
Još jedna dobra odbrana Partizana i težak šut koji Žalgiris nije pogodio, a zatim "mrtva" između Lesora i Hejsa sa nešto manje od tri sekunde do kraja.

Na kraju podbacivanja je Žalgiris dobio loptu pod svojim košem, ali je prilikom izvođenja auta Kevano napravio faul u napadu. Međutim, nije ostalo dovoljno vremena da Obradovićevi izabranici urade nešto bitnije.

Ostalo je 44:36.
19' Nešto lošija košarka u ovim trenucima
Seriju rivala teškim šutem preko ruke prekida Panter. Hejs na drugoj strani lako poentira u reketu, Panter pronalazi samog Madara, koji je promašio trojku iz ćoška.

Naneli je blokirao Dimšu, a Papapetru iznudio faul i pogodio oba bacanja.

Odlična odbrana crno-belih donela je priliku, ali je Ledej upisao novi promašaj, pa je ostalo 44:36.
17' Nova serija gostiju
Mic po mic smanjuje Žalgiris zaostatak, a u tome im pomažu greškama Vukčević i Panter. Mini serija i novi tajm-aut.

40:34 za crno-bele na tri minuta do kraja poluvremena.

Starsport
16' Panteeeer
Nezaustavljiv je Panter. Ide i trojka za prvu dvocifrenu prednost Partizana, Maksvitis mora da traži tajm-aut – 40:30!

Kakva "stejtment" utakmica kapitena Partizana posle 0/10 u Baru.
15' Žalgiris gubi lopte, Panter vuče crno-bele
Nova serija od 5:0 Žalgirisa koju prekida Panter dvojkom uz faul. Pogađa i dodatno bacanje, Vukčević krade loptu Brazdeikisu, ali to ne kažnjava pomalo zaboravljeni Ledej.

Na sreću po crno-bele, nova izgubljena lopta putem faula u napadu Ulanovasa. Žalgiris ima već osam izgubljenih, a to kažnjava Panter sa novim 2+1 i ima 10 poena samo u drugoj deonici.

37:30.

Photo by Srdjan Stevanovic/Euroleague Basketball via Getty Images
13' Panter se budi!
Konačno, prvi poeni Pantera, a onda "rampa" Lesora nad Birutisom na ivici silazne putanje.

Panter se i potpuno budi pošto koristi grešku Ulanovas na ubacivanju i poentira u kontri. Ima četiri poena, a crno-beli imaju novih +6 – 31:25.
12' Egzum radi sve, Partizan ponovo vodi
Egzum je iznudio faul i pogodio oba bacanja, a onda prvu trojku večeras pogodio Anđušić i ponovo podigao Arenu na noge.

Sjajni Australijanac krade loptu Dimši, a Anđušić nastavlja da pogađa, ovog puta sa penala i dolazi do 5. poena.

Panter je napravio odličan faul na zemlji nad Birutisom, ali je na kraju Ulanovas pogodio trojku – 27:25.
Kraj 1. četvrtine
Panter je promašio trojku i ostao na 0 poena, ali Butkevičus nije.

Panter zatim gubi loptu i to kažnjava Butkevičus, a Žalgiris pravi poptuni preokret. Trojku pogađa Lekavičus i serijom od 8:0 dovodi svoju ekipu u vođstvo.

20:22.
8' Partizan krade li krade
Smanjio je Žalgiris zakucavanjem Hejsa na pola koša razlike, ali furija Partizana.

Naneli pogađa trojku, a crno-belih treći put večeras kradu loptu na ubacivanju i Egzum zakucava za +6!

Dobra odbrana Lesora procenjena je kao faul, ali je Hejs šutnuo 0/2 i ostalo je 20:14!
7' Serija Žalgirisa
Posle televizijskog tajm-auta ide sekvenca Lekavičusa, koji vezuje pet poena i tera Obradovića na tajm-aut.

Smanjuju Litvanci, 15:12.

Photo by Srdjan Stevanovic/Starsport
5' Šmits drži Žalgiris u igri
Naneli je iznudio faul na šutu za tri, pogodio je dva, a onda i u narednom napadu pogodio sa poludistance iz solo-prodora.

Na drugoj strani četiri poena u nizu Šmitsa, ali i odgovor Ledeja – 15:7.
3' Fenomenalni Madar
Ispravio se Ledej veoma brzo, odgovorio je Evans, ali onda upada i prva trojka na utakmici – preko Madara, za +4, a mladi izraelski plejmejker zatim krade loptu na ubacivanju i diže Arenu na noge.

Papapetru zatim lagano poentira pored Ulanovasa, 9:3!
2' Spor početak
Utakmicu poenima otvara Lesor, a na drugoj strani beležimo promašaje sa distance. Hejs je "zalepio" Ledeja, a prvi poen gostima doneo Smits sa linije penala – 2:1.
Utakmica je počela!

Još desetak minuta do početka...
Poslednji susret dve ekipe... Pre osam godina
Izjava Željka Obradovića
Žalgiris dolazi u Arenu i nadamo se da æemo imati atmosferu kakvu smo imali u prve dve utakmice. Svima nama je izuzetno drago da tako bude. Kada smo uradili analizu poslednje dve utakmice Žalgirisa, videli smo da se radi o timu koji igra veoma agresivno pre svega u odbrani. Iz te odbrane žele da trèe i potom imaju dosta toga postavljeno u tranziciji. To su prve stvari koje moramo da pripremimo, njihova odbrana i kontranapad. Posle toga dolazi ono u èemu su najbolji u Evroligi a to je skok u napadu. U ovom trenutku su najbolji. Dve utakmice koje smo skautirali pokazuju da na negativnom rezultatu umeju da reaguju na pravi naèin. To se videlo protiv Virtusa. Ova utakmica iziskuje maksimalnu koncentraciju, pripremu i da probamo još jednom da odigramo na nivou na kom smo bili u poslednjim utakmicama.